Ağız Kokması (Halitosis) | KBB Merkezi

Ağız Kokması (Halitosis)

Birçok vakada ağızdaki kötü kokunun sebebi; ağızda üreyen bakterilerden, gıda artıklarından, dişeti hastalıklarından, dil üzerinde plak oluşumundan kaynaklanır.

Nefes kokması nedir?

Nefes kokmasına tıp da “halitosis” denmektedir. Bunun anlamı; konuştuğunuzda veya nefes verdiğinizde, nefesinizde diğer insanların fark ettiği kötü bir koku olmasıdır. Nefes kokması rahatsızlığı olan insanların sıklığı net olarak bilinmemesine rağmen sıklıkla rastlanmaktadır.

Nefesimin koktuğunun nasıl farkına varabilirim?

Nefes kokmasında en büyük problem; nefesi kokan kişinin bu rahatsızlığının farkında olmamasıdır. (Kendi nefes kokunuza alışırsınız ve bunu fark edemezsiniz) Ancak birisi size bu konuyu açarsa fark edersiniz. Ancak insanlar bir başkasının nefes kokusu hakkında yorum yapmayı kabalık olarak düşündüğü için yorum yapmazlar. Yakın bir akrabanızın veya arkadaşınızın bu konudaki yorumunu dikkate almalısınız.

KBB uzmanı veya diş hekiminize kontrole gittiğinizde bu rahatsızlığınız olup olmadığını sorabilirsiniz. Diş eti hastalığı veya dişlerdeki çürükler bunun sıklıkla rastlanılan sebepleri arasındadır.

Nefesinizde koku olup olmadığını kendinizin anlamasının tavsiye edilen en basit yöntemi; el bileğinizin iç kısmını yalayarak ıslatın, sonrasında ıslaklığın kuruması için birkaç saniye bekleyin ve yaladığınız bu kısmı koklayın. eğer burnunuza kötü koku geliyorsa “halitosis” adı verilen rahatsızlığınız var demektir…

Tıbbi Nedenler

Burundan nefes alma sorunları olan kişilerde de ağız kokması şikayeti olabilir. Örneğin burunda polip olması, sinüzit veya burunda yabancı cisimde (sıklıkla çocuklarda gözlenmektedir) kötü kokuya sebep olabilir. Bu gibi durumlarda kötü koku sadece burundan nefes verdiğinizde daha belirgin hale gelir. Ağızdan nefes verdiğinizde fark edilmeyecek kadar az olabilir. Bazen akciğer ve bademcik enfeksiyonları da kötü koku nedeni olabilir.

Kötü koku bulgusu yanında burun tıkanıklığı, sinüs ağrısı, öksürük, balgam çıkarma gibi akciğer hastalıkları bulguları gibi diğer bulgularda değerlendirilir, gerçek rahatsızlık ortaya konularak tedavisi sağlanır. Başka bir rahatsızlığı düşündüren hiçbir bulgu yoksa, ağız kokusu başka hastalıkların belirtisi olarak düşünülmez ve bu kötü kokunun kaynağı ağızdandır denilebilir.

Ağızdan kaynaklanan kötü koku

Önceden de ifade edildiği gibi ağızdan kaynaklanan kötü kokusu olan kişilerde sebep ağızda çoğalan bir bakteriden kaynaklanmaktadır. Bu bakteriler ağız içinde proteinleri ve doku artıklarını parçalayarak kötü kokulu bir gaz çıkmasına sebep olurlar. Aşağıda belirtilen konulardan biri veya birkaçı beraber etki ederek bakteri çoğalmasına ve ağızda kötü koku oluşmasına sebep olabilir.

Dişler arasında gıda artıklarının kalması. Normal diş fırçalamak dişler arasında sıkışmış gıda artıklarını (özellikle çok küçük et parçalarını) diş aralarından tamamen uzaklaştırmayabilir. Daha sonrasında bu gıda artıkları çürümeye başlar yani bakteriler tarafından parçalanır. Düzenli diş fırçalamak ve ağız bakımı bu artıkları temizler ve bu sorunu giderir.
Plak, taş oluşumu ve dişeti hastalıkları. Diş plağı denen oluşum diş üzerinde oluşan ve dişi tamamen kaplayan yumuşak beyazımsı bir tabakadır. Bakterinin, gıda ve tükürük ile bir araya gelmesi sonucunda olur. Plak yapısında birçok çeşit bakteri vardır. Tartar diye de isimlendirilen “calculus” sertleşmiş ve kalsifiye olmuş plaktır. Çok sıkı şekilde dişe tutunmuştur. Diş eti hastalığı demek ise dişi saran dokuların enflamasyonu veya enfeksiyonudur. Eğer dişleriniz her fırçalamada kanıyorsa veya ödemli görünüyorsa diş eti hastalığınız var demektir.
Dilin üst ve arka kısımlarında pas oluşumu. Bazı insanlarda dilin arka ve üst kısımlarını kaplayan halk arasında pas denilen bir yapı oluşur. Neden oluştuğu bilinmemektedir. Geniz arkasından oluşan mukus akıntısının buna sebep olduğu sanılmaktadır. Bu dil üzerindeki tabakada birçok çeşit bakteri bulunmaktadır.
Ağızdan kaynaklanan ağız kokusunun tedavisi iyi bir ağız hijyenidir.

Düzenli ağız bakımı – ağız kokusu vakalarının birçoğunun çözümüdür…

Diş fırçalama ve diş ipi ile temizliğin düzenli yapılması alışkanlığının edinilmesi çok önemlidir.

Diş fırçalamak

Dişlerinizi en az günde iki kez fırçalamalısınız. Yumuşak bir diş fırçasını tercih etmelisiniz. Ağız içinde kolay hareket etmesi ve diş ararlarına rahat girebilmesi için diş fırçasının baş kısmının küçük olması gerekir. En az 3 dakikanızı bu işe ayırmalısınız. Tüm dişlerin iç kısımları, dış kısımlarını ve dişlerin çiğneme yüzeylerini fırçalamalısınız. Dişlerin diş etleri ile birleştiği yerlere özel dikkat göstermelisiniz. 3 – 4 ayda bir diş fırçanızı değiştirmelisiniz.

Fluoride içeren diş macunlarını tercih etmelidir. Fluoride diş çürümelerini önler.

Diş ipi kullanımı

Diş ipi temizliği diş fırçalaması sonrası günde en az bir kez kullanılmalıdır. Diş ipi daha önce kullanmamış kişiler, diş fırçalaması sonrasında diş ipi ile diş aralarından çıkanları gördüklerinde ne kadar şaşırdıklarını ifade ederler.

Eğer diş ipi kullanmayı bilmiyorsanız diş hekiminize sorup öğrenebilirsiniz. Kısaca; diş ipi görünüşte pamuktan yapılmış ipe benzer. 40 cm kadar kesin iki elinizin orta parmaklarına iki ucunu sararak tutturun. Her iki elinizin baş ve işaret parmakları ile ipi sabitleyin. İki elin parmakları arasında kalan 4-5 cm’lik gergin ip bölümünü dişlerinizin arasından geçirin. Diş ipini, her dişin etrafında, diş etinden başlayarak diş ucuna doğru kaydırarak dişin yüzeyine sürtün. Bu şekilde bir uygulama ile diş fırçasının ulaşamayacağı dişler arasında kalan dar yerlerin temizliği sağlanabilir. Her seferinde yeni bir ip kullanmalısınız.

Diş ipi yerine şok ince bant şeklinde olan bu işi yapacak malzeme vardır. Bu şekilde diş aralarına daha kolaylıkla girilebilir. Aynı amaçla kullanım için iki dişli çatala benzer bir yapı ve çatal uçları arasında kısa bir diş ipi olacak şekilde yapılmış plastik malzemeler vardır. Bu plastik çatalın kullanımı daha kolay olabilir, ancak diş ipinden daha pahalıdır.

Diş ipini ilk kullanmaya başladığınızda diş etinde kanama olabilir. Bir kaç gün içinde bu kanama düzelir. Ancak diş etinde kanama şikayetiniz devam ederse, mutlaka diş hekiminiz ile görüşmelisiniz, çünkü bu belirti diş eti hastalıklarının erken bulgusu olabilir.

Diğer genel bulgular

Diş etleri ve ağız sağlığınız için dikkat etmeniz gereken konular:

Eğer sigara içiyorsanız bırakmaya çalışmalısınız. Sigara içmek dişeti hastalıklarının en önde gelen sebebidir.
Dengeli beslenmelisiniz. Özellikle beslenmenizde yer alan şekerli yiyecek ve içecekleri azaltmalısınız. Şekerli yiyecek ve içecekler ağız içindeki bakterilerin çoğalmalarını ve asit üretmelerini kolaylaştırır, bu da diş çürümelerini hızlandırır.
Eğer çocukların ilaç kullanması gerekiyorsa şeker içermeyen şurupları tercih etmelisiniz.
Diş hekimini düzenli aralıklarla ziyaret ederek (yılda en az bir kere) diş sağlığınızı kontrol ettirmelisiniz. Diş hekiminiz plak oluşumlarını ve diş taşlarını temizleyerek daha kötü sonuçlara ulaşmasını önleyebilir.
Ağızda kötü koku için daha fazla yapabilecekleriniz:

Yukarıda belirtilen konularak dikkat ederek yaşamak ağız sağlığınız için yeterlidir. Eğer ağızdan kaynaklanan ağız kokunuz da varsa:

En az günde bir kere ağız antiseptiği ile ağzınızı yıkamalısınız. Yatmadan hemen öncesinde yapmak en uygun zamandır. Ağız yıkamanın amacı kötü kokuya neden olan bakterileri yok etmektir. (küçük yaşta çocuklar, eğer yutma riskleri varsa, bu antiseptik solüsyonlardan kullanmamalıdırlar)
Dilinizin arkasında oluşan pas tabakasını en az günde bir kere temizlemelisiniz. Diş fırçanızı dezenfektan ağız yıkama solüsyonuna batırarak bunu yapabilirsiniz. Eczaneden dil üzerinin temizliği için özel olarak yapılmış dil kazıyıcıları da alıp kullanabilirsiniz. Dilinizin gidebildiğiniz kadar arkasına ulaşarak arkadan öne doğru temizleyerek bu işlemi yapmalısınız.
Her yemekten sonra şekersiz sakız çiğnemekte faydalı olur. Sakız çiğnemek tükürük salgısını artırır, artmış tükürük salgısı da ağızda ve diş aralarında yemek sonrası kalan gıda artıklarının yıkanmasında faydalı olur.
Eğer takma diş kullanıyorsanız ve ağsınızda kötü koku varsa dişlerinizi doğru şekilde temizlemiyorsunuz demektir. Diş hekiminize danışarak takma dişlerinizin temizlenmesi konusunda bilgi almalısınız.