Bademcik Ameliyatı Sonrası Çocuklar | KBB Merkezi

Bademcik Ameliyatı Sonrası Çocuklar

 Boğazı ameliyat sonrasında acıyacak

Ancak, bu boğaz ağrısı, geçen her gün içinde giderek azalacak. Size önerilen ilaçları, düzgün düzenli olarak almasını sağlamalısınız. Bu onun ağrılarını azaltacaktır. Lütfen size önerilenden fazlasını kullanmayın. Aspirin kullanmamalısınız, bu kanamayı artırır. (aspirin, 16 yaşının altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır)

 

Beslenmesine dikkat edilmeli

İlk gün sulu diyet, sonrasında katı olmayan diyet ile 3 gün devam etmelisiniz. Beslenmenin iyi olması, yara iyileşmesinin iyi olmasını sağlayacaktır. Günlük sıvı ihtiyacını tam olarak almasına dikkat etmelisiniz. Yutamama bahanesi ile sıvıyı az almasına engel olmalısınız. Sakız çiğnenmesinin, ağrının azalması yönünde faydaları vardır.

 

Çocuğunuzun kulakları ağrıyabilir

Bu beklenilen, normal bir durumdur, endişe etmeyin. Bunun olmasının nedeni, kulaklar ve boğazın sinir dağılım alanı aynıdır. Bu ağrı çocuğunuzun kulağında enfeksiyon olduğu anlamına gelmez.

 

Çocuğunuzun boğazı beyaz gözükecektir

Çocuğunuzun boğazının iyileşirken böyle görünmesi beklenilen, normal bir bulgudur. Çocuğunuzun boğazında dikiş için uygulanan ipleri de görebilirsiniz, bunlar ameliyat sırasında olan kanamaları durdurmak için kullanılan cerrahi dikiş malzemeleridir. Bunların alınması gerekmeyecektir, bunlar zamanla eriyip kaybolacaktır.

Bazı çocuklarda, özellikle; ameliyat sonrası beslenmesi iyi olmayan çocuklarda, boğaz enfeksiyonu gelişebilir. Eğer enfeksiyon gelişir ise; çocukta, ateş ile beraber, ağzından kötü koku fark edebilirsiniz. Böyle bir durum gerçekleşir ise, kontrol için gelmelisiniz.

 

10 Gün süre ile çocuğunuzu okuldan uzak tutmalısınız

Çocuğunuzun, kalabalık yerlerden uzak, dinlendiğinden emin olmalısınız. Öksüren, hapşuran veya soğuk algınlığı olan insanlardan uzak tutmalısınız. Hasta ziyaretlerinde, çocuğunuzu yakın temastan korumalısınız.  İlk birkaç günde çocuğunuz, kendini yorgun hissedebilir, merak etmeyin, bu beklenilen normal bir durumdur.

Kanama ciddi olabilir!

Mutlaka kontrole getirmelisiniz, bize ulaşamaz iseniz mutlaka bir hastaneye gitmelisiniz. Ameliyat sonrası onuncu günde bile bildirilen kanamalar vardır.