Bademcik Ameliyatı Süreci | KBB Merkezi

Bademcik Ameliyatı Süreci

Ameliyat öncesinde;

Bir hafta on gün kadar, okuldan ayrı kalacağını bilmelisiniz. Ameliyat haftası öncesinde, çocuğunuz boğazından ateşli hastalık geçirir ise; bunu bize bildirmelisiniz. Böyle durumlarda ameliyatın ileri tarihlere ertelenmesi gerekebilir.  Çocuğunuzda veya aile bireylerinde, bir yeri kesildiğinde uzun süren kanamalar oluyorsa veya bir yerini çarptığında, cilt altında yaygın morluklar oluyorsa, bize bilgi vermelisiniz.

 

Ameliyat nasıl yapılıyor?

Çocuğunuzun ameliyatı uyutularak uygulanacak. Biz çocuğunuzun bademciklerini, ağzından alacağız ve kanamayı durduracağız. Bu ameliyat yarım saat kadar zaman alır. Çocuğunuz, ameliyat sonrasında kendine gelmesi için ayrı bir odaya alınacak ve yakın takibi yapılacak. Çocuğunuz sizden toplam olarak bir saat kadar ayrı kalacak.

 

Hastanede ne kadar süre kalacak?

Ameliyat sonrası takipleri normal seyreder ise, çocuğunuzun hastanede kalması gerekmeyebilir. Veya bazen, takip amaçlı, hastanın bir gece hastanede kalması istenebilir. Ameliyatınız sabah erken saatlerde yapılır ise akşamına hastaneden ayrılmanız sağlanabilir.

Her ne olursa olsun, çocuğunuzun genel durumunun tamamen iyi olduğunu görmeden, bir şeyler içirmeden, kendisini iyi hissetmeden hastaneden ayrılmasına izin vermeyiz.

 

Problemler çıkabilir mi?

Bademcik ameliyatının da her ameliyat gibi riskleri vardır. En önemli problem; kanamadır. Bazen böyle durumlarda, hastanın tekrar ameliyathaneye alınıp kanamasının durdurulması gerekir. Yapılan istatistiklere göre 100 bademcik ameliyatı olan hastanın, ikisinin kanama nedeni ile tekrar hastaneye yatırılması gerekebilir. Ancak bu hastaneye tekrar yatırılan 100 hastanın da bir tanesinin, tekrar ameliyathaneye alınması gerekebilir.

Eğer ailede herhangi bir kişide kanama problemi varsa, bize bilgi verin. Ameliyat süresince, çok az bir ihtimal de olsa; dişin kırılmasına veya çocuklarda oynayan hareketli dişlerin yerinden ayrılmasına sebep olabiliriz. Çocuğunuzda, çürük ya da hareketli diş varsa, bize haber vermelisiniz. Bazı çocuklar, ameliyat öncesi stresten kendilerini iyi hissetmeyebilir, bu çocuklara ameliyat öncesi bazı ilaçlar verilebilir.