Bademcik Nedir? | KBB Merkezi

Bademcik Nedir?

Bademcik Nedir?

Bademcik denilen organlar, boğazın giriş kısmının her iki yanında küçük bademe benzer  “J”  yapılardır. Hayatın ilk günlerinden başlayarak, vücuda girmeye çalışan mikroplara karşı vücudu savunurlar. Normal şartlarda, üç yaşından sonra önemleri biraz azalır ve yapıları da biraz küçülerek kenara çekilirler.

 

Çocuğumun bunlara ihtiyacı yok mu?

Vücut savunması onlar olmadan da olabilir. Biz; onları, sadece faydadan daha çok zarar verdikleri durumlarda alıyoruz. Çocuğunuzdaki bademcik dokuları mikropları etkisiz hale getiremedikleri gibi; vücudunda bakterinin devamlı bulunmasını sağlıyor. Çocuğunuz biraz üşüttüğünde enfeksiyon bütün vücuduna yayılıyor.

 

Neden onları alıyorsunuz?

Biz; çocuğunuzun bademciklerini, sık sık boğazından hastalanmasına neden olduğu, bünyesini zayıf düşürdüğü ve okul devamsızlığına sebep oldukları için alıyoruz. Çocuğunuza yedirdiğiniz gıdalar, onun gelişimini sağlaması yerine, enfeksiyonlardan iyileşme için kullanıldığından, çocuğunuzun gelişimi geri kalmaktadır. Bazen küçük çocukların bademcikleri o kadar büyür ki, gece nefes alıp vermelerini zorlaştırır. Rahat nefes alamayan çocuğunuzun, uyku kalitesi bozulur. Bademcik ameliyatı olmak demek “bir daha çocuğunuz boğazından hiç rahatsız olmaz” demek değildir, daha az sıklıkla ve daha az ciddiyette hastalıklar geçirebilir.

Bademciklerin alınmasından başka tedavi yolları var mıdır?

Çocuğunuzun bademciklerinin alınmaya ihtiyacı olmayabilir. Siz; bademcikleri aldırmayarak, zaman içinde, daha iyi veya daha kötü olduğunu bekleyerek görmeyi isteyebilirsiniz.  Çocuğunuz hakkında doktorunuzun düşüncesini ve önerilerini dinleyerek karar vermelisiniz.

Antibiyotik kullanımı, bir süre faydalı olabilir, fakat uzun süreli ve sık sık antibiyotik kullanımı da bazı sorunlara yol açar. Düşük doz antibiyotiklerin uzun süre kullanılması belki enfeksiyonları biraz uzak tutabilir.

Ameliyat hakkındaki kararınızı her zaman değiştirebilirsiniz, imzaladığınız formlar çocuğunuzu mutlaka ameliyat ettirmelisiniz anlamına gelmez. Başka kulak burun boğaz hekimlerine de danışabilirsiniz.