Botox | KBB Merkezi

Botox

Yüzdeki hiperdinamik mimik kasları nedeni ile olan kırışıklıklar kişileri daha yaşlı ve yorgun gösterir. Bu çizgileri istemiyor iseniz BOTOX uygulaması tam size göre bir yöntemdir.

Ameliyat İçin En Uygun Adaylar

Yıllar boyunca; gülme, kaşlarını çatma, sigara içme, endişe gibi mimikler, göz çevresindeki ve alın bölgesinde k ciltte derin çizgilere ve kırışıklıklara neden olur. Bu kırışıklıklar “hiperdinamik kırışıklıklar” olarak bilinmektedir ve bazı mimik hareketlerinde bazı kasların kasılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunların tedavisi çok zor olmakta idi. Yüzdeki mimik kasları nedeni ile olan bu kırışıklıklar kişileri daha yaşlı ve yorgun gösterir. Bu çizgileri istemiyor iseniz BOTOX uygulaması tam size göre bir yöntemdir.

Botox Nedir?

Botox; clostridium botulinum adı verilen bakteriden elde edilen kas gevşetici bir ajandır. Göz hastalıkları uzmanları Botox’u 13 yıldan uzun zamandır blepharospazm tedavisinde kullanmaktadırlar. Son zamanlarda Botox uzmanlar tarafından kozmetik amaçlı kullanılmaktadır. Her geçen gün Botox kullanımı için yeni alanlar bulunmaktadır. Bunların bazıları; tedaviye dirençli migren, spastik hastalıklar, koltuk altı ve avuç içi aşırı terlemeleri gibidir.

Botox Neler Yapar?

Beynimiz kaslarımızın kasılması ve sonuçta bir hareket oluşturması için kaslarımıza mesajlar gönderir. Botox kasların bu gelen mesajlara cevap vermesine engel olur. sonuç olarak kasta bir gevşeme olur ve kas üzerindeki ciltte de kırışıklık kaybolur ve cilt daha düzgün yüzeyli hale gelir.

Botox Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Botox kırışıklık olan bölgenin altında kırışıklığa neden olan kas içine çok küçük enjektörler ile küçük enjeksiyonlar şeklinde uygulanır. Uygulama çok ağrılı değildir, uygulamak yaklaşık 10 dakika kadar zaman alır. Ağrı çok azdır anestezik madde kullanmaya gerek yoktur. Enjeksiyon genellikle alın bölgesine, kaş üstlerine ve iki kaş arasına ve göz çevresine yapılır. Uygulamadan hemen sonra günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz.

Botox’un Etkisi Ne Kadar Sürer?

Botox etkisi genelde 3 – 4ay sürer. Zaman içinde etkilerinin kaybolduğunu hissedersiniz. Birkaç kere arkası arkasına uygulamalar ile bu süre 6 – 8 aya kadar uzayabilir. Daha sonraları doz artımı gerekebilir.

Sonuçlar Nelerdir?

Botox etkisi ilk 3 günde belirginleşir. Maksimum etki 10 ile 14 gün arasında elde edilir. Kaslarda gevşeme ve sonrasında kaslar üzerindeki ciltte düzleşme olduğunda daha genç ve daha düzgün bir cilde sahip olursunuz. En bariz etki kaşların yukarı yer değiştirmesi etkisidir, bu etki sayesinde daha genç ve daha mutlu bir yüz ifadesi oluşur. Botox enjeksiyonları ile yüzdeki cildin yapısında değişiklik olmaz. Cilt bakımı ayrı olarak yapılmalıdır. İdeal yüz görünümüne ancak botox uygulaması ve cilt bakımı ile ulaşılabilir.

Botox Uygulamanın Yan Etkileri Var mı?

Botox, yan etkileri olsa da hafiftir ve genellikle geçicidir. Hafif bir baş ağrısı uygulama sonrasında gelişebilir, birkaç saat sonra kaybolur. Enjeksiyon noktalarında çok hafif cilt altı kanamasına bağlı morluk olabilir. Bu komplikasyon 2 – 3 gün içinde kaybolur. Az da olsa bazı vakalarda bir göz kapağının sarkması veya yüzde asimetri gelişebilir. Bazen kaşların aşırı yukarı yer değiştirmesi sonucu “şaşırmış yüz” veya “Jack Nicholson” görünümü olabilir. Böyle durumlarda; tekrar doktorunuz ile görüşmelisiniz uygun yerlere ek Botox enjeksiyonları yapılarak bu durum düzeltilebilir. Yapılan çalışmalar zararı olmadığını belirse de hamilelikte kullanılması önerilmemektedir. Bebeğin anne sütü ile beslendiği zamanlarda da uygulanması önerilmemektedir.Botulinum toksinleri protein içerdiğinden bazı bünyelerde bu proteine karşı antibody üretilmektedir. Eğer antibody üretilmiş ise Botox uygulamasına karşı beklenen cevap alınamayacaktır, daha az etki görülecektir. Botox hassas bir molekül olduğundan üretim yeri, taşınması, depolanması ve uygulanması aşamasında dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle bu ürün çok pahalıdır. Eğitilmiş uzmanlar tarafından, uygun şartlarda taşınmış depolanmış ürünlerin kullanıldığı yerlerde bu tedavi uygulanmalıdır.