Boyunda Kitleye sebep olan şeyler nelerdir? | KBB Merkezi

Boyunda Kitleye sebep olan şeyler nelerdir?

Boyunda kitle, korku ve endişeye neden olabilen bir bulgudur. Eğer boyun bölgenizde bir şişlik, kitle fark etmiş iseniz, doktorunuza anlatmalısınız. Boyunda çok sayıda, değişik yapı, organ bulunmaktadır, bu nedenle de çok sayıda şişlik sebebi vardır.

Tam bir tıbbi muayene ve gerekli görülen tetkiklerin yapılması ile tanıya ulaşılabilinir. Bazı vakalarda ciddi gelişmeleri önlemek için erken tanı ve tedavi önemlidir. Zamanla büyüyen boyun şişlikleri ihmal edilmemelidir. Erişkin bir kişide, iki veya üç hafta kadar devam eden kitle bir sağlık merkezinde mutlaka araştırılmalıdır.

Kitleye sebep olan şeyler nelerdir?

-Enfeksiyon:

Yeni tespit edilen şişlik ve kitlelerde en sık rastlanan sebep, üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Soğuk algınlığına ve boğazda yanma, yutma güçlüğü, üst solunum yolu enfeksiyonları oluşturan, virüs ve bakteriler,  boyundaki lenf bezlerinde büyümeye neden olabilir. Bu nedenle büyüyen, gelişen lenf bezleri, bir iki hafta boyunca şişerler ve dokunmakla hassasiyet hissedilir. Bu nedenle doktorlar genelde üst solunum yolu enfeksiyonunun iyileşmesini beklerler. Şişliği araştırmadan önce bir süre antibiyotik tedavisi önerirler.  Çocuklarda ve gençlerde, enfeksiyon nedeni ile şişliklerin sıklığı çok fazla olduğundan, bu hasta grubunda şişlik nedeni olarak ciddi rahatsızlık  çok ender teşhis edilir. Kabakulak, yüksek risk gruplu çalışanlarda, HIV gibi bir çok enfeksiyon hastalık etkenleri boyunda uzun süren kitlelere neden olabilir. Verem (tüberküloz) zamanımızda çok az olsa da kitle sebepleri arasında unutulmamalıdır.

 

-Tiroid bezi:

Önde, boynun alt kısmında, soluk borusunun iki yanında ve önünde yerleşimli, tiroid bezi şişerek “guatr” denilen rahatsızlığa neden olabilir. Bazen tiroid bezi içinde de araştırılması gereken kitleler gelişebilir. Tiroid kanserlerine erken tanı konularak, uygun sağlık kuruluşlarında müdehale edilir ise, iyi sonuçlar alınır, tehlikeli boyutlara kadar ilerlemeleri önlenebilir. Bazı insanlarda, boyunun daha üst kısımlarında, orta hatta, doğuştan, tiroid bezi ile ilişkili, kistik (içi sıvı dolu şişlik) yapılar olabilir. Bu yapılar zaman zaman enfekte olarak  ileri yaşlarda büyüyebilir. Benzer kistik yapılar, boyunun başka bölgelerinde de gelişebilir, hastada şikayete neden oluyorlar ise alınmaları uygun olacaktır.

 

-Tükürük bezleri:

Boyunun üst kısımlarında çene altında ve yanak kenarlarında, kulak önünde ve altlarında yerleşimli tükürük bezleri vardır. Tükürük bezinin enfeksiyonu veya kanal tıkanıklıkları çok ağrılı şişliklere neden olurlar. Kanal tıkanıklığında, hastada yemek yerken tükürük salgısı arttığından, şişme ve ağrı gelişir.

 

-Boyundaki diğer yapılar:

Boyunda hissedilen bazı kitleler, aslında normal dokular olup bazılarında daha fazla gelişmiş, büyük olduğu için ele gelen, hissedilen yapıda olabilirler. Örneğin, tükürük bezleri, omurganın kemikleri, gırtlaktaki kıkırdak yapılar boyun kitlesi olarak değerlendirilebilir.  Özellikle sağ taraftaki, sol taraftakinden farklı gelişim göstermiş ise ve daha büyük ise yanlış değerlendirmelere yol açar. Böyle durumları unutmamalı ve çok iyi değerlendirme yapılmalıdır.