Burun Kanaması (Epistaxis) | KBB Merkezi

Burun Kanaması (Epistaxis)

Burun kanamalarına genellikle çocuklarda rastlanmaktadır. Genellikle çok ciddi değildir ve kolaylıkla durdurulabilir. Erişkin ve yaşlı kimselerde veya kanam pıhtılaşma bozukluğu olanlarda burun kanamaları çok ciddidir ve durdurmak zordur.

Burun kanamaları çoğunlukla durdurulabilir, ancak bazısı gerçekten korkutur. Hatta bazısı hayatı tehdit eder şekilde gelişebilir. Uzmanlar burun kanamalarını iki ayrı sınıfta incelemektedirler.
Ön burun kanamaları: Burun kanamaları genellikle burunu ikiye ayıran kıkırdaktan oluşan orta bölmesinin ön kısımlarından (Little Bölgesi) olmaktadır. Bu bölmedeki damarlar, buruna gelen darbe veya keskin bir tırnak dokunuşu ile açılarak kanama oluşabilir. Bu çeşit kanamada hasta otururken veya ayakta iken, kan burnun önünden ve bir taraftan gelir.

Ön burun kanamaları:

Burun karıştırma,
Soğuk algınlığı, saman nezlesi gibi nedenler ile burun tıkanıklığı,
Burunu sümkürerek temizlemek,
buruna gelen küçük travmalar ile oluşur.
Arka burun kanamaları: Daha az sıklıkla rastlanır. Burun kanaması, burnun arka kısımlarından olabilir. Kan; hasta oturur iken veya ayakta iken burnun arkasından ağız ve boğaza doğru akar.

Burun kanaması olan hastalarda yüksek tansiyon, pıhtılaşma bozukluğu varsa veya kanın pıhtılaşmasını önleyici aspirin veya warfarin türü ilaçlar alıyorlar ise durdurmak daha zordur.

Burun kanaması diğer nedenleri:

Kaşıntı oluşturan allerjik durumlar, enfeksiyonlar ve kuruluk nedeni ile burun karıştırmaya neden olan durumlar.
kuru iklimlerde veya kışın ısıtılmış kuru kalmış ortam havası nedeni ile burun içi mukozasının kuru kaldığı durumlarda mukoza kurur çatlar ve kanar.
Gençlerde ve erişkinlerde aşırı burun temizlenmesine bağlı yüzeysel seyreden burun damarlarının açılmasına bağlı kanamalar.
Aileden geçen kan hastalıkları nedeni ile veya ilaç kullanımı sonucu pıhtılaşma bozuklukları.
Burun kırıkları veya kafa tabanı kırıkları, (Kafa travması sonrası burun kanamaları çok ciddiye alınarak araştırılmalıdır).
Sigara içenlerde veya yaşlı hastalarda malign veya malign olmayan tümörler nedeni ile burun kanamaları da düşünülmelidir.

Burun kanamalarının tedavileri nelerdir?

Parmak ucunda bezelye büyüklüğünde (antibiyotikli olması tercih edilir), bir pomadın burun deliklerine günde en az üç kere uygulanması, burun mukozasındaki kuruluğu önleyerek kanamaya engel olabilir. Günde üç kere uygulanamasa da gece yatarken uygulanması önemlidir. Tuzlu su ile burunun nemlendirilmesi kurumuş burun mukozasını nemlendirme yönünden çok faydalı olacaktır.

Burun kanaması halen devam ederse, endoskop denilen optik sistemler ile kanama sebebi bulunarak kanama durdurulmalıdır. Kanamanın durdurulması için elektrik akımı kullanılarak durdurulması (koterizasyon) sağlanmalıdır.

Bir çok burun kanamasında ilk yardım önlemleri ile kanama durdurulabilir.

– Eğer bilinciniz yerinde ise dik oturun ve hafif öne eğilin.

– Baş parmak ve işaret parmağınız ile burnunuzun ön kısmını sıkıştırın. Burun kemiklerinin bulunduğu üst kısma baskı uygulamanın faydası yoktur. 10 – 20 dakika süre ile baskı uygulanır ise genelde kanama durur.

– Eğer mümkün ise alın veya ense bölgesine soğuk tampon uygulaması çok faydalı olacaktır. Soğuk uygulaması refleks olarak damarların kasılmasına ve kanamanın durmasına neden olur.

– Kanama durduğunda burnunuzdaki kan pıhtılarını temizlemeyin, sümkürmeyin. Bu tekrar kanamayı başlatabilir. Eğer bayılacağınızı hissediyorsanız, yan yatmalısınız.

Eğer kanama fazla ise veya 20 – 30 dakika içinde durdurulamamış ise buruna tampon konulması gerekebilir. Çok ender de olsa aşırı burun kanamalarında kan transfüzyonu veya cerrahi müdehale gerekebilir.

Tekrarlayan burun kanamaları

Bazı insanlarda tekrarlayan burun kanamaları vardır. Bu kanamalar ciddi olmayabilir, kolaylıkla durdurulabilir ancak stres ve sıkıntıya neden olurlar. Böyle durumlarda bir KBB uzmanına muayene olarak kanama odağının koterize edilmesi sağlanmalıdır. Bu işlem, tekrarlayan kanamaları durdurmada etkin, küçük bir müdehaledir.