Estetik Burun Ameliyatı (Rhinoplasty) | KBB Merkezi

Estetik Burun Ameliyatı (Rhinoplasty)

Rhinoplasty, veya burunun yeniden şekillendirilmesi ameliyatı, estetik amaçlı yapılan ameliyatların en sıklıkla uygulananıdır. Rhinoplasty ile burnun boyutları büyültülüp küçültülebilir, burun ucunun veya sırtının şekli değiştirilebilir, burun delikleri küçültülebilir, burun ile üst dudak arasındaki açı değiştirilebilir.Doğumsal bozukluklar giderilebildiği gibi rahat nefes alıp verme de sağlanabilir.

Ameliyat İçin En Uygun Adaylar

Rhinoplasty görünümünüzü düzelttiği gibi kendinize olan güveninizi de arttırır, ancak sonuç tam idealinizdeki görüntüye uymayabilir veya bu ameliyat insanların size daha başka davranmalarını sağlamayabilir. Ameliyat olmaya karar vermeden önce beklentilerinizi gözden geçirmeli ve bunları ameliyatı yapacak doktorunuz ile paylaşmalısınız.

Bu ameliyat için en uygun adaylar, görünümlerinde iyileşme arzulayan ancak mükemmellik aramayan kimselerdir. Fiziksel olarak sağlıklı, psikolojik olarak tutarlı ve beklentilerinizde gerçekçi iseniz, bu ameliyat için iyi bir aday olabilirsiniz.

Rhinoplasty estetik amaçla olabildiği gibi aynı zamanda doğumsal bozuklukları düzeltmek ve rahat nefes alıp vermeyi sağlamak için de yapılabilir.
Yaş, göz önünde bulundurulması gereken faktörlerdendir. Kemik gelişimini tamamlamamış kişilerde mecbur kalınmadıkça bu ameliyat uygulanmamalıdır. Ergenlik psikolojisi ve beklentiler dikkatle gözden geçirilmelidir.

Belirsizlikler ve riskler

Tecrübeli bir cerrah tarafından uygulanır ise, çok az komplikasyon gelişir. Bütün cerrahi uygulamalarda olan enfeksiyon, burun kanaması, anesteziye karşı aşırı duyarlılık gibi riskler vardır. Ancak; bu gibi riskler, yapılacak uygun tetkikler, yakın takip ve doktorunuzun ameliyat öncesi ve sonrası önerilerini dikkate almakla azaltılabilir.

Ameliyat sonrası küçük kılcal damarlar, küçük kırmızı noktalar şeklinde ciltte belirgin hale gelebilir. Bunlar genelde çok azdır ve sıklıkla geçici olabilir. Eğer kapalı teknik ameliyat, burun yapınıza uygun ise ve bu teknik uygulanmış ise ameliyat tamamen burun içinden yapılır ve hiçbir kesi izi gözlenmez. Eğer açık teknik uygulanmış ise, veya burun deliklerine de müdehale gerekiyor ise, burun tabanında küçük kesi izleri olabilir, ancak bunları genelde fark etmek çok zordur.

Daha ideal sonuçlar elde etmek için çok ender de olsa ikinci bir müdehale gerekebilir. Bu gibi durumlar en tecrübeli cerrahların bile az da olsa karşılaştıkları durumlardır. Eğer gerekli olursa ikinci cerrahi genelde küçük bir müdehaledir.

Operasyonun Planlanması

Hasta ile doktor arasındaki iletişimin iyi olması çok önemlidir. İlk görüşmenizde doktorunuz beklentilerinizi anlamaya çalışacak, burnunuzun ve yüzünüzün yapısını değerlendirecek ve muhtemel sonuçları sizinle tartışacaktır. Cerrahi yöntemi etkileyecek faktörleri size açıklayacak ve sonuçları hakkında bilgi verecektir. Doktorunuz araştırıp; burnunuzun, kıkırdak ve kemik yapısı, yüzünüzün şekli, ve cilt kalınlığınız, yaşınız ve beklentileriniz hakkında size bilgi verecektir. Ameliyat öncesi anestezi uzmanının yapacağı değerlendirme standarttır ve genellikle ameliyattan bir gün önce yapılır. Belirtilen konuları dikkatle takip etmeniz, ameliyatınızın sonuçlarının daha başarılı olmasını sağlayacaktır.
Devlet kurumları ve bazı özel sağlık sigortaları bu ameliyatı estetik amaçlı kabul ettiklerinden ödemeyi kabul etmeyeceklerdir. Ancak, bu cerrahi yöntem, burundan nefes alıp vermeyi düzenlemek ve aynı zamanda belirgin bir şekil bozukluğunu düzeltmek için uygulanacak ise kurumlar tarafından karşılanabilir. Özel sağlık sigortanız ile görüşerek sağlık sigortası kapsamına girip girmediğini öğrenmelisiniz.

Yıllar önce de olsa; burun ameliyat olduğunuzu veya burnunuza çarpma olduğunu; eğer varsa, alerjik şikayetlerinizi, solunum sistemi rahatsızlıklarınızı; aldığınız ilaçları (örnek; aspirin), vitaminleri, sigara içip içmediğinizi doktorunuza söylemelisiniz. Aklınıza gelen ameliyatınız ve rahatsızlığınız ile ilgili her türlü soruyu, özellikle de beklentileriniz hakkında soru sormaktan çekinmemelisiniz.

Operasyona Hazırlık

Operasyon için hazırlanma aşamasında doktorunuz size; yeme içme konuları yanında almanız ve almamanız gereken ilaçları, vitaminleri bildirecektir. Ameliyat öncesi gece yüz temizliği hakkında bilgilendirileceksiniz. Bu belirtilenleri dikkatle uygulamanız; ameliyatınızın ve sonuçlarının daha güzel olmasını sağlayacaktır.

Bu hazırlıklarınızı tamamlarken, sizi ameliyatınız sonrasında evinize götürecek ve evde size birkaç gün süre ile yardımcı olacak bir kişi bulmayı da unutmamalısınız.

Operasyon Nerede Yapılacak?

Rhinoplasty cerrahi merkezimizde, ayaktan cerrahi olarak uygulanacaktır. Ameliyat sonrası anestezi etkisi geçtikten ve kanama kontrolleri tamamlandıktan sonra, evinize gitmenize izin verilecektir.

Uygulanacak Anestezi Tipi

Rhinoplasty, müdehalenin uzunluğuna göre veya sadece doktorun ve hastanın seçimine bağlı olarak, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir.

Lokal anestezi ile yapılacak uygulamada hasta hafif sedatize edildikten sonra burun ve etrafındaki dokuların hissizleştirilmesi sağlanır. Ameliyat süresince hasta uyanıktır, bilinci açıktır, rahattır, ağrı duymaz. Genel anestezide ise hasta operasyon süresince uyutulur. Operasyon süresince yeterli uyumayı sağlayacak dozda anestezik madde hastaya anestezi uzmanı tarafından uygulanır.

Operasyon Uygulanması

Rhinoplasty operasyonu bir veya iki saat kadar sürmektedir. Daha karmaşık vakalarda bu süre daha uzun olabilir. Ameliyatta burun cildi altta bulunan kemik ve kıkırdaktan yapılmış burun çatısından ayrılır, çatıya yeni şekil verildikten sonra cilt yeni çatı üzerine alçı ve bandaj uygulanarak yerleştirilir.

Cerrahi merkezimizde estetik burun ameliyatlarının her türde tekniği uygulanmaktadır. Açık teknik denilen teknik uygulandığında, burun önünde burun deliklerini ikiye ayıran orta bölmede, iyileştiğinde fark edilmesi güç olan bir kesi uygulanır.

Operasyon tamamlandığında burnunuzun yeni şeklini koruması için burun sırtına ufak bir alçı atel uygulaması yapılır. Burun içinde tampon olduğundan ikinci günde tampon alınana kadar burundan nefes alma sıkıntınız olacaktır.

Operasyon Sonrası

Operasyon sonrası, özellikle ilk 24 saatte yüzünüzde şişlik ve dolgunluk, burnunuzda ağrı ve künt bir baş ağrısı hissedebilirsiniz. Doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ilaçlar ile bu ağrılar önlenebilir. İlk gün yüksek yastık ile başınız yukarıda olarak dinlenmeli ve sadece mecburi ihtiyaçlarınız için kalkmalısınız. İlk iki veya üç günde göz çevresinde şişlik ve morarma olacaktır. Bu bölgelere soğuk uygulamasının, sizi rahatlattığını ve şişliği azalttığını ve geçen zaman içinde sıkıntılarınızın azaldığını göreceksiniz. İki hafta içinde ödem ve morlukların çoğu kaybolmaya başlayacaktır. Sadece sizin ve doktorunuzun fark edebileceği hafif ödem birkaç ay süre ile devam edebilir.

Operasyon sonrası birkaç gün devam eden sızıntı şeklinde kanama normaldir. Burun tamponlarınız alındıktan sonra birkaç hafta boyunca burunda dolgunluk hissedebilirsiniz. Doktorunuz burun içindeki dokular iyileşirken, bir hafta süre ile burnunuzu sümkürmemenizi önerecektir.

Eğer burnunuzda tampon varsa, iki gün sonrasında bu tampon alınacaktır. Tampon alındığında kendinizi çok daha rahat hissedersiniz. İki hafta sonunda burnunuzda bulunan pansuman malzemeleri, alçı ve dikişlerin tamamı alınmış olacaktır.

Normale Dönmek

Birçok rhinoplasty vakasında hastalar iki gün içinde ayağa kalkıp dolaşmaya başlarlar. Okula veya hafif bir işleri varsa işlerine bir hafta sonunda dönebilirler. Ancak tam kapasite ile hayatlarına dönmeleri birkaç hafta alır. İki veya üç hafta süre ile kan basıncınızı artıran aşırı aktivitelerden (jogging, yüzme, esnetme, zorlama, cinsel ilişki) kaçınmalısınız. Burnunuzu çarpmaktan, güneş ışınlarından sekiz hafta süre ile sakınmalısınız. Yüzünüzü, saçınızı yıkarken ve makyaj yaparken burnunuza dikkat etmelisiniz.

Burun ameliyatı sonrasında kendinizi iyi hissettiğinizde kontak lenslerinizi takabilirsiniz, ancak gözlük kullanamazsınız. Burun üzerindeki alçı alındıktan sonra gözlük kullanmak zorunda iseniz, gözlüğünüz altı ile yedi hafta boyunca burnunuzdaki kemik yapı iyileşene kadar, alnınıza yapıştırılmalıdır. Gözlük ağırlığının kemik yapı üzerine binmemesine dikkat edilmelidir.

Ameliyat sonrası ilk günlerde, kontrolleriniz, iyileşmedeki gelişimin takibi için sık olacaktır. İlerleyen zamanda kontroller daha da azalacaktır. Eğer anormal olduğunu düşündüğünüz gelişmeler oluyorsa, sormak öğrenmek istediğiniz konular varsa lütfen doktorunuzu aramakta tereddüt etmeyiniz.

Yeni Görünümünüz

Operasyon sonrası ilk günlerde yüzünüzdeki şişliklerin ve morlukların düzeleceğine inanmak güç gelebilir. Aslında estetik amaçlı ameliyat olan hastaların çoğunda hemen ameliyat sonrasında depresyon gelişir. Bu normal bir duygudur. Şişlik ve ödem düzeldikçe, belirsizlikler azaldıkça, bu duygu kaybolur.