Nasıl İşitiriz? | KBB Merkezi

Nasıl İşitiriz?

Kulak zarı nasıl hareket eder, orta kulakta bulunan vücudumuzun en küçük üç kemiklerinin hareketleri nasıldır. Oval pencereden ilerisini, Korti organını, saç hücrelerinin hareketlerini ve sinyallerin iletimini canlandırın, hayal edin.

 

Dış kulak

Dış kulak yolu; başın her iki tarafında bulunan kulak kepçesi, ses dalgalarının içinde ilerlediği bir kanal ve kanalın sonunda da kulak zarından oluşur. Dış kulak yolu düz değildir, hafif kıvrımlıdır. Ortalama olarak 2,5 cm uzunluğunda ve 8 mm çapındadır. Kanalın böyle düz olmaması, içine su ve yabancı maddelerin kaçmasını önler. Dış kulak yolu aynı zamanda kulak zarının sabit ısı ve nemde tutulmasını da sağlar. Dış kulak yolunun dış kısımları sert ve kemik yapılı iç kısımlara göre daha yumuşaktır, Dış kulak yolu iç kısmı kulak zarı ile kapalıdır. Dış kulak yolu duvarlarında serumen denilen salgıyı yapan bezler vardır. Dış kulak, sesleri yoğunlaştırır, toplar ve kaynağının belirlenmesini sağlar. Aynı zamanda orta kulağı koruma görevi de vardır.

 

Orta Kulak

Orta kulak; kulak zarının arkasında içi hava dolu bir boşluktur. Orta kulakta; vücudumuzun en küçük üç kemiği bulunur. Bunlar; çekiç, örs, üzengi’dir. Ses dalgaları kulak zarını hareket ettirdiğinde, orta kulaktaki kemikçiklerde sırayla hareket ederler. Bu sıralı hareket sonrasında üzengi kemiği oval pencere denilen yapıdan iç kulaktaki sıvıyı hareket ettirir.

 

İç Kulak

İç kulak, mikrofon gibi görev gören, sıvılar ve mikroskopik, çok küçük yapılardan oluşur. İç kulaktaki sıvılar hareket ettirildiğinde, Bazillar Membran denilen zarı ve saç hücrelerini hareket ettirir. Farklı saç hücreleri farklı sesleri algılar. Düşük frekanslı seslerin algılanma yeri kohlea (salyangoz) nın üst kısımlarında, yüksek frekanslı seslerin algılanma yeri ise salyangozun alt kısımlarındadır. Titreşim sonuçta elektrik sinyallerine dönüşür. Oluşan elektrik sinyali işitme siniri ile beyne iletilir.